Fixa en halv miljon annars....
Hur gör man för att samla ihop en halv miljon till tjejen man är störtkär i? Och fixar man inte pengarna måste tjejen flytta till ett annat land och det redan efter sommarlove!
En katastrof minst sagt. Men Benny är den som inte ger upp, han samlar snabbt ihop sina kompisarför nu är det katastrofläge som gäller. Han smyger ut från huset när allt är släkt och alla sover, så träffas de hemma i en källare. Nu måste de göra något och det snabbt. Hur ska de lyckas få ihop en halv miljon över sommaren. Nu ska de ut och tjäna pengar och listar alla bra och mindre bra förslag och nu är det bara att sätta igång.
Men allt går inte så bra, eller rättare sagt inget vidare alls går det, det blir mer eller mindre fler katastrofer och sommarlovet börjar ta slut.
En tokig och rolig bok om Bennys och hans kompisar.
Passar dig som är 9 - 12 år.